DIY Loudspeakers: HOME  INDEX  UPDATES  RESPONSE  WHAT'S NEW 

OBL-15, built by Søren, Denmark
Copyright 2024 © Troels Gravesen

Så er der liv i OBL 15 , og jeg har testet lidt forskelligt gemmen et par uger
 
I mine ører så spiller 6,8 Alumen Z med 1,5 Silver Z rigtig godt og tæt på perfekt med hinanden ..ligger på 8,25 totalt med mit målegrej. De er mere åbne uden at mase på, i mine ører. 
 
Jeg har testet med at dæmpe mellemtone i filter, da jeg havde for meget bagud respons fra enheden.Det lykkedes ikke rigtigt..nu har jeg så begået blasfemi og dæmpet med hårdt skum..det virker bare godt i mit rum, så nu har jeg det ønskede output fremad og fået stoppet den ,i mit rum , for voldsomme bagud stråling..
 
Ellers har det været sjovt at bygge dem, og jeg har som sædvanligt testet rør i min EAR 868 pre , og nogle forskellige kabler..De ændrer fint lyd i forhold til det..Ved ikke om det har jeres interesse , men dæmpningen virker bare rigtig godt..man får det gratis med , hvis man køber et sæt forstærkere til nogle hundrede tusinde .
Til Troels , så har jeg taget en del billeder fra træbyggeriet ..dette et bare lidt tanker internt.
Og igen tak til jer begge for god service.
Mvh Søren